نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست خبری پیرامون همایش ملی کرمانشاه و زندگی شهری

نشست خبری پیرامون همایش ملی کرمانشاه و زندگی شهری


اولین نشست خبری همایش ملی کرمانشاه و زندگی شهری با حضور خبرنگاران و فعالات اصحاب رسانه و صدا و سیمای مرکز کرمانشاه در سالن تدبیر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی روز دوشنبه 26/4/96 راس ساعت 10 برگزار شد. سخنرانان این نشست خبری، دکتر فرهاد دانش نیا رییس دانشکده و دبیر علمی همایش، دکتر سیاوش قلی پور معاونت پژوهشی و اجرایی دانشکده و دبیر اجرایی همایش، جناب آقای مهدی عبدالمالکی قائم مقام شهرداری کرمانشاه بودند.
 
دکتر فرهاد دانش نیا دبیر علمی همایش گفتند:تاریخ برگزاری این همایش 24/7/96  است که در سالن شهید علیمحمدی  دانشگاه رازی برگزار میگردد. تاکنون 60 عنوان چکیده به دبیرخانه همایش ارسال گشته که از این میان 50 عنوان چکیده مورد تایید داوران قرار گرفته است. وی در این نشست بر لزوم تعامل میان دانشگاه و نهاد های اجرایی مانند شهرداری و استانداری تاکید و خاطر نشان کردند دانشگاه به عنوان نهادی دست اندر کار، این همایش را مقدمه ای برای اولوت بندی مسائل شهر کرمانشاه قرار داده است. این همایش در سه سطح برگزار خواهد شد سطح اول ارتباط کرمانشاه با دیگر شهرها برای بهره مندی از تجارب مدیریت شهری، سطح دوم تعاملات اجتماعی در سطح محلات که شامل محورهای مختلفی است و سطح سوم ارتباط میان نهاد ها و افراد در حوزه شهری که این سطح کیفیت زندگی کلان شهر کرمانشاه را مورد بررسی قرار می دهد.
 
دکتر دانش نیا در پاسخ به خبرنگار ایسنا که پرسید آیا دانشگاه برنامه ای برای دائمی کردن این قبیل همایش ها دارد پاسخ داد: دانشگاه با تشکیل گروهی تحت عنوان مرکز مطالعات شهری در دانشکده علوم اجتماعی بنا دارد مسائل مختلف حوزه شهری را در کرمانشاه مورد ارزیابی قرار دهد. همایش بعدی تحت عنوان اقتصاد شهری است که قصد دارد به جنبه های متلف اقتصاد شهر و چگونگی دست یابی به درآمد های پایدار بپردازد. دانشگاه می کوشد تا با توجه به مدیریت شهری فرصتی را برای پرداختن به این مسئله فراهم آورد و اسناد مربوط به شهر کرمانشاه را گردآوری کند.
 
دانش‌نیا بیان کرد: این همایش با حضور چهره‌های مطرح کشوری در حوزه مباحث مدیریت شهری و با مشارکت شهرداری کرمانشاه برگزار می‌شود و تا ۱۵ مرداد امسال برای ارسال مقالات به دبیرخانه همایش زمان باقیست.
 
دبیر علمی همایش ملی "کرمانشاه و زندگی شهری" افزود: مذاکراتی برای حضور وزیر راه و شهرسازی در این همایش صورت گرفته و ۶۰ مقاله جهت ارائه در همایش پیش بینی شده و ۱۰ مقاله به صورت ویژه مورد توجه قرار خواهد گرفت.
 
در ادامه این نشست مهندس عبدالمالکی فرمودند: مجموعه با دغدغه دانشگاه بر اساس تفاهمی که میان دانشگاه و شهرداری در سال گذشته منعقد گشت مفادی را تنظیم کردند. یکی از ان مفاد همایش کرمانشاه و زندگی شهری و لزوم استمرار این سلسله همایش ها است تا به بهبود مدیریت شهری کمک کند. وی افزود شهرداری کرمانشاه طرح حمایتی از پایان نامه های دوره ارشد و دکترا دارد که بر اساس آن تمامی پایان نامه هایی که شهرداری در مدیریت شهری با مسئله رو به رو است را مورد حمایت قرار میدهد. ما آمادگی داریم تمامی پیشنهادات در راستای تعاملات و مدیریت هرچه بهتر را بپذیریم.
 
 
در ادامه این نشست دکتر سیاوش قلی پور دبیر اجرایی همایش گفتند: پرداختن به مسائل شهری جزء مسئولیت اجتماعی دانشگاه است. نهادهای مدنی میان شهرداری و جامعه اندک هستند. گروه پژوهشی مطالعات شهر تلاش می کند در این راستا دو هدف عمده یعنی آگاهی بخشی در مباحث شهری و مورد دیگر رشد فضای عمومی و نقد را ایجاد کند. در بعد اول تلاش می کند آرمان مناسبی از شهر را در سپهر اجتماعی ایجاد کند تا از این طریق مطالبات مردم برای بالابردن کیفیت زندگی بیشتر گردد. تولید متن( تالیف، ترجمه، مقاله، یادداشت) در دستور کار این گروه قرار میگیرد. همچنین تلاش دارد که در تهیه اسناد بالا دستی استان نقش آفرینی کند. دانشگاه رازی در این زمینه تجربه موفق تهیه آمایش را دارد. این طرح به خوبی و توسط 50 نفر از اعضاء هیأت علمی تهیه شده است که قابل استناد برای تمامی شهروندان است. این طرح چنانچه به صورت گزارش های مدیریتی چاپ شود و در اختیار همگان قرار گیرد، شهروندان را با بسیاری از تنگناها آشنا خواهد کرد. 
 
مورد دوم به فضای نقد حوزه عمومی مربوط می شود. گروه پژوهشی مطالعات شهر با توجه به نیروهای متخصص که در اختیار دارد، در مورد پروژه های مختلف توسعه ای اظهار کند و به دنبال آن است که پیچیدگی زندگی شهری را تبیین کند.